Life StyleTravel

TORKUL GÖLÜ’NE KAMP ATTIK!

posted by gamzenika_admin 10 Haziran 2018 0 comments

TORKUL GÖLÜ’NE KAMP ATTIK!

Sırık Yaylası

Sırık Yaylası

2018 yılına Bolu Abant’ta kamp ile girince, tüm seneyi kamp rotaları keşfederek geçirmeye ant içtik sanki :)Yurdumun güzelliklerini keşfedip sizlerle paylaşmak ise en büyük mutluluk sebebimiz.

Bu kez kamp rotamız Düzce’ye bağlı olan Torkul Gölet’i.

 

Torkul Göleti

Torkul Göleti

Ulaşım:

Düzce şehir merkezine yaklaşık 34 km mesafede yer alan Torkul Gölet’i 1251 m yükseklikteki Torkul Yaylası içerinde bulunuyor. Ulaşım ile ilgili bahsetmem gereken önemli bir nokta ise 34 km’lik yolun Samandere eşliğinde bir tırmanış ile devam ediyor olması. Yol dar ve toprak bir yol. Aynı zamanda da oldukça dik.

Yol boyu size eşlik edecek olan doğa ile yolun nereye gittiğini anlamazken bir anda acaba güvenli bir yere mi gidiyoruz soruları kafamızda canlanıyor. İşin aslı aramızda kalsın, yolun sonu gelip çok sessizlik olduğunda, acaba geri mi dönsek diye de düşünmedik değil 🙂 Tabi geri dönmedik. İyi ki de dönmemişiz 🙂 Sizi karşılayan muhteşem doğa karşısında şükürlerinizi ederken bizi hatırlayın lütfen 🙂

Volkanik çöküntü ile oluşmuş ve yaklaşık olarak 5000 metrekare bir alana sahip doğal bir gölet. Gölet çevresinde bulunan ağaçların panoramik görüntüsü ile birlikte, orman havasının birleştiği muhteşem doğada kamp yapmak ise oldukça keyifli.

Gittiğimiz anda bizim gibi pek çok kamp severin orada olduğunu görünce güvenilirlik endişesi kafamızdan siliniyor.

Peki Torkul Göleti’nde Neler Var Neler Yok?

 • Gölet etrafında özel konaklama tesisi, kamp tesisi gibi bir alan yok. Serbest bir kamp alanı. Ücretsiz. İstediğiniz en güzel yere çadırınızı atabilirsiniz.
 • Gölet etrafında herhangi bir alışveriş olanağı yok, alışverişinizi yukarı çıkmadan önce yapmanız gerekiyor.
 • WC, duş yok.
 • Çeşme ve temiz su mevcut.
 • İnternet çekmiyor. Buraya gideceğiniz zaman mutlaka ailenize önceden haber verin. Ciddi bir endişelenmeye sebep olmayın.
 • Ateş yakma imkânınız var. Hatta civarda çok fazla odun bulma şansınız da var. Biz risk almamak adına odunu yol kenarında oduncudan almıştık fakat, ormanlık alanda ciddi odun toplama imkanı olduğunu gördük.
 • Harika yürüyüş rotaları var. Hatta oldukça uzun bir trekking parkuru mevcut.
Torkul Göleti'nde Kamp

Torkul Göleti’nde Kamp

Torkul Kampında Neler Yapılır, Nelere Dikkat Etmeli?

Odayeri Yaylası

Odayeri Yaylası

 • Torkul Gölet’i kampında sadece kamp yapmakla yetinmeden, doğa ile baş başa muhteşem vakit geçirebilirsiniz.
 • Mevsim tercihiniz ilkbahar ve sonbahar olursa doğa sizi çok daha renkli karşılayacak unutmayın.
 • Mevsim ne olursa olsun, Karadeniz iklimi hâkim olduğundan ve yayla içinde yer alması nedeni ile özellikle akşam saatlerinde oldukça soğuk oluyor. Uyku tulumlarınızı ve kalın kıyafetlerinizi almayı unutmayın.
 • Torkul Gölet’i çevresinde mutlaka yürüyüş yapın. Burada Torkul Yaylası’nı keşfedeceksiniz. Torkul Yaylası’nda karşılaştığımız ve mevsimlik gelen yayla sakinleri ile yaptığımız sohbetlerinden çok zevk aldık. Göl çevresindeki kampçılara da gayet olumlu bakıyorlar J
 • Torkul Yaylası ahşap evleri ile fotoğraf çekin. Maziye yolculuk ettiren ahşap evler, bazen eski sahiplerini dinleme şansı da bulduğumuz minik sohbetler ile bizi mest etti.
 • Gölde av mevsimine göre balık tutulabiliyor. Balık tutma merakı olanlar malzemelerini almayı unutmasın.
 • Yaptığımız yürüyüşlerde dağ çileklerinin yeni olmaya başladığını gördük. İlkbahar sonunda dağ çileği toplayabilirsiniz.
 • Torkul Göleti’nde yaptığınız kamp sonrası mutlaka civardaki yayları keşfe çıkın. Buralara dönüş yolunda, araba ile gitmeniz mümkün. Hepsi tabelalar ile belirlenmiş. Yemyeşil doğa harikası yaylalar var. Kelik Yaylası, Derebalık Yaylası, Odayeri Yaylası bunlardan birkaçı.
 • Odayeri Yaylası’nda kendinizi bulutların üzerinde hissedeceksiniz. Ayrıca Odayeri Yaylası’nda konaklama hizmeti de var. Pansiyon ile ilgili pek çok yerde olumlu dönüşler gelmişti. Aile işletmesi olduğu ve çok sevildikleri yönünde söyleniyor.
 • Odayeri Yaylası manzarasında mutlaka fotoğraf çekin. Seyir Tepesi gibi bir yer. Yeşili ve yayla evlerini gören kısım harika.
 • Bir diğer keşfedilesi yayla da Sırık Yaylası. Yine tabelaları takip ederek ulaştığımız Sırık Yaylası, sakinliği ve doğası ile bizi büyüledi. Yayla içinden geçen minik su ve su çevresinde otlayan hayvanlar ile kendimizi başka bir âlemde hissettik.
Sırık Yaylası

Sırık Yaylası

 

Bir kamp rotasının keyfini doyasıya çıkardıktan sonra, sizden gelen sorulara da cevap olmasını temmenni ettiğim mini kamp yazım sona eriyor.

Torkul Yaylası, Yayla Evi

Torkul Yaylası, Yayla Evi

Beni daha birçok fotoğrafımı takip etmek isterseniz;

Twitter: @sapancigamze

Instagram: @gamzenika

Photo By: @akinsapanci

Sevgiler,

Gamze KIR SAPANCI

You may also like

Leave a Comment