FoodTravel

Gaziantep Gurme Keşifler

posted by gamzenika_admin 8 Haziran 2018 0 comments

KEBAPÇI HALİL USTA

Antep’te kebap nerede yenir? Sorusunun şüphesiz ilk cevaplarındandır Kebapçı Halil Usta. 25 yıllık tecrübenin, kalite ile birleştiği bir kebap salonu düşünün. 1972 yılında küçük bir dükkân ile başladıklarında, 23 senenin hiçte kolay ve böylesine kalabalık geçmediğine dair de samimi bir açıklama yapıyorlar. Sabrın ve özverinin sonunda, yıllara dayanan tecrübe ile 1995 sonrasında ismini duyuran Kebapçı Halil Usta, bugün Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından gurme ve turist akınına uğruyor.

8 yaşından bu yana kasaplık mesleğinin içinde olması lezzet sırlarının usta-çırak ilişkisi ile keşfini sağlarken, etlerin seçimi konusunda kaliteyi ön plana çıkarıyor. Koyun etinin en taze ve özenle seçilmiş etlerini kullanıyorlar. Halil usta kültürel mirasın korunmasını önemserken, en iyi kebabın erkek koyun etinden olduğunu belirtiyor ve 40 yıldan fazla süredir müşterilerine en iyi kebabı yedirmeyi amaçlıyor.

Kebapçı Halil Usta sınırlarına geldiğinizde bir trafik görüyor olacaksınız. Mekânın içine girmeden kalabalık fark ediliyor. İçeri girdiğinizde ise adım atmaya yer yokken, sıcak ve güler yüzlü bir ekip tarafından karşılanıyorsunuz.

Oturur oturmaz, özel bakır bardakta köy yoğurdundan yapılan bol köpüklü ayran, Halil Usta’ya özgü karışık salata ve sıcacık tırnaklı pide gelmiş oluyor. Halil Usta’da tercihinizi bırakın onlar yapsınlar J Sizin için unutulmaz bir kebap deneyimi olacaktır.

Kebapçı Halil Usta’da Ne Yemeli?

Sade ve Acılı Kıyma Kebapları, Simit Kebabı, Sade ve Acılı Küşleme, Kuşbaşı çeşitleri en taze, en özel etlerin seçimi ile marine edilmiş özel kebap çeşitleridir. Bunun yanında eğer şansınız varsa Yağlı Parça’ya denk gelirsiniz, sırt ve boyun arasında kalan bölgeden çıkan bu et ağzınızda dağılacak kadar yumuşaktır. Tabi her zaman denk gelmek mümkün olmadığından, Yağlı Parça için şansınızı denemeniz gerekecek. Kebap sunumları yöreye özgü bakır ve çukur kaplarda servis ediliyor. Yemeğin üzerine meşhur Antep fıstıklı baklavasına kim hayır diyebilir ki? Tatlı yeme imkânının da bulunduğu Kebapçı Halil Usta tatlı konusunda da işi ustalara yaptırıyor ve asla kaliteden ödün vermiyor.

Gelelim Fiyatlara;

Karışık Kebap ( Sebzeli Kıyma, Kuşbaşı, Simit Kebabı) : 40 TL

Küşleme: 30 TL

Terbiyeli Paşa: 30 TL

Yağlı Parça: 30 TL

Baklava: 15 TL/porsiyon, 80 TL/kg

Gaziantep’e gidip en iyi kebapları tatmak isterseniz Kebapçı Halil Usta’nın 2 şubesinden birine mutlaka uğrayın,

Şube 1 (Zeugma Müze Arkası,Karşıyaka): Mithat Paşa Mah. Tekel Cad. Öcükoğlu Sok. No:6 Şehitkamil/Gaziantep, 11:00/17:00 açık, Pazar günleri kapalı,

Telefon : +90 342 323 16 16

Şube 2 (Metro Şube): Osmangazi Mah. Abdülkadir Aksu Bulvarı No: 96 Şehitkamil/Gaziantep, 11:00/21:00 açık, Pazartesi kapalı

Telefon : +90 342 339 26 27

Gaziantep’e gidip yılların tecrübesini kalitesi ile birleştiren Halil Usta’ya uğramadan dönülmez,

Uğrarsanız bizi de hatırlayın,

Sevgiler,

METANET KATMER

Metanet Katmer, Gaziantep’te katmerin her çeşidini deneyebileceğiniz ve Gaziantep’e gidildiğinde mutlaka uğranması gereken bir mekan. Metanet Katmer’e ulaştığınızda Gültekin ustanın sıcak karşılamasıyla karşılaşacaksınız. Antep’in özel taş fırınında yapılmış, fıstık ile kaymağın en güzel buluşması çıtır çıtır katmerini denemek için doğru adreste olduğunuzu, yapım aşamalarını izlerken fark edeceksiniz. Bildiğiniz gibi Gaziantep’te katmer sabah saatlerinde kahvaltı niyetine yeniyor. Yanında sütle birlikte mükellef bir kahvaltı yapmış oluyorsunuz.

Ustamız katmerimizi yapmaya başladığında açık üretim alanı olduğundan izleme şansımız oluyor. Adeta katmer şov izliyoruz J Katmer hamuru önce merdane ile daha sonra el yardımı ile dairesel hareketler yapılarak havada açılıyor J İçi bol fıstık ve kaymakla doldurulup, her şey bitip istenen şeklini aldığında ise taş fırına göndermek kalıyor. Fırından çıkan katmer sıcağı sıcağına dilimleniyor. Bundan sonrası köy sütü ile birlikte çıtır çıtır sıcacık katmerin tadına varmak.

Fiyatlara gelince; yaprak katmer 25 TL, simit katmer 30 TL, süt 2 TL, çay ise ücretsiz J

2015 yılında hizmete başlayan Metanet Katmer 2017 yılında Gaziantep en iyi katmer ödülüne layık görülmüş ve katmeri denediğiniz zaman bu ödülün hakkını verdiğini göreceksiniz.

Metanet Katmerde Çeşitlilik

Yaprak Katmer

Üçgen Katmer

Simit Katmer

Meyveli Simit Katmer

Meyve Kokteylli Katmer

Atom Katmer

Muzlu Katmer (Katmer içinde muz)

Metanet Katmer, çeşitlerini müşteri isteklerine göre sürekli olarak yeniliyor ve yeniliklere çok açık. Siz isteğinizi söylüyorsunuz ustası en güzel haliyle servise sunuyor. Asıl katmer çeşidi, yaprak ve simit katmer olup, çeşitli malzemelerle ve değişik sunumlarla sınırsız çeşitlilik sağlıyor. Yeniliklere çok açık bir işletme olduğundan da tüm Türkiye’de biliniyor.

Metanet Katmer hafta içi ve hafta sonu 05:00/19:00 açık.

Metanet Katmer’in başka bir şubesi yok. Tek şube Metanet Lokantası karşında. Metanet Lokantası da Gültekin ustanın babası Ökkeş Babacan’a ait 30 yıllık bir lokanta.

Adres: Suyabatmaz Mah. Kozluca Cad. Metanet Lokantası Karşısı No: 10/A Şahinbey/Gaziantep/Türkiye

Tel: 0 (342) 230 66 33

Gaziantep’e gidip Metanet Katmer’de katmerli kahvaltı yapmadan dönülmez. Giderseniz mutlaka uğrayın, çıtır sesleri duyunca da beni hatırlayın J

Sevgiler,

ŞAŞI GURME BAKLAVA & DONDURMA

Gaziantep’te 2017 yılında hizmet vermeye başlayan Şaşı Gurme, rakiplerinden biraz farklı. Hobi olarak başladıkları tatlıcılık şimdilerde butik baklavacı olmuş. Hem adı hem butik hali ile biraz da eleştirilmiş. Ama bunun yanında uygulanan tüm değişik çeşitler taklit edilmeye başlanınca anlamışlar ki doğru yoldalar J Kuzenler işletmesi diyebileceğimiz Şaşı Gurme için Butik Tatlı Kafeterya da diyebiliriz. Şöyle ki; burada tatlı alışverişi yaparken oturabileceğiniz masalar var, hatta çay da ikramları. İster oturup tatlınızı yiyin ister alışverişinizi yapın. Şaşı Gurme ’de hizmette sınır yok. Çok sıcaklar ve güler yüzlüler. Ayaküstü uğrayan müşterilerini bile ikramsız gönderdiklerini görmedim.

Türkiye’nin ilk patentli dönen tepsi tabelasına sahip Şaşı Gurme, Elmacı Pazarı’na inerken sağda dönen baklava tepsisi ile hemen göze çarpıyor. Baklava tepsisini dönerken görenler, uğramadan edemiyor. Uğrayıp bizim gibi çıkamıyor J

Şaşı Gurme Baklava Çeşitleri;

Baklava Klasik: 65 TL/kg

Kare Baklava: Fıstık oranı %50 fazla ve kare dilimli, 75 TL/kg

Saray Sarma: 70 TL/kg

Yeşil Saray: Yeni bir tatlı çeşidi, yaklaşık 1,5 aydır üretiliyor, 85 TL/kg

Mozaik Baklava: Antep’e özel baklava çeşidi, mozaikler gibi küçük dilimler, 70 TL/kg

Özel Şöbiyet: Fıstık oranı %50 fazla ve ağzı açık olması nedeniyle Özel Şöbiyet, 80 TL/kg

Fıstık Dolama: Antep fıstığının enfes tadı, 85 TL/kg

Gurme Papyon: Şekli dolayısıyla ismi papyon, fıstıklı papyon 70 TL/kg

Fıstık Ezme: 85 TL/kg

Gurme Bülbül Yuvası: 85 TL/kg

Havuç Dilimi: 80 TL/kg

Şaşı Gurme butik çalışması ile dikkat çekiyor. Butik çalışmalarındaki ana neden az üretim ile yüksek kalitede ürünler sunmak. Kullanılan malzemeler tamamen doğal. Sadeyağ olarak bildiğimiz doğal tereyağ ve doğal Konya şekeri özellikle tercih ediliyor. Butik olmaktan vazgeçmemelerinin bir nedeni de makine işçiliği kullanmak istememeleri. El işçiliği ile taş fırında hatta meşe odunları ile enfes baklavalar üretiyorlar.

Elmacı Pazarı ve İbrahimli olmak üzere 2 şubesi var.

Şaşı Gurme Adres: Karatarla Mah. Fazlıoğlu Sok. No: 14/A Şahinbey, Gaziantep

İkinci şube ise İbrahimli şubesidir.

Tel: 0 (342) 220 32 32

Eğer Şaşı Gurme’ ye gidemiyorum çok uzak diyorsanız, Şaşı Gurme size geliyor J Nasıl mı?

İster kargo ile ister otobüs ile istediğiniz ürünleri gönderiyorlar. Fakat teslimat koşullarını da önceden belirtiyorlar ki karışıklık olmasın;

Otobüs ile gönderim şehrinizde bulunan otogardan 1 gün içerisinde teslimat yapılacak şekilde,

Kargo ile gönderim; sasigurme.com adresinden saat 16:00’dan önce verilen siparişler kargo ile aynı gün içinde kargoya verilir. Teslimat adresinin Gaziantep’e olan uzaklığına göre kargo şirketi 1-2 işgünü içerisinde siparişinizi size ulaştıracaktır. Kargo koşulları ile ilgili firmadan detaylı bilgi alınması tavsiye edilir.

Gaziantep’e yolunuz düşerse Şaşı Gurme’ye mutlaka uğrayın,

Taptaze, birbirinden güzel, enfes baklavaları yerken bizi de hatırlayın,

Sevgiler,

                                           ETİN SANATLA BULUŞTUĞU YER; ASSADO KASAP STEAK HOUSE

2016 yılında Gaziantep’te ilk Steakhouse olarak açılan Assado, Gaziantep’te Steak yenir mi diyenlere inat açılmış bir mekân aslında. Lezzetli etleri, benzersiz servisi ve sıra dışı sunumu ile etin sanata dönüştüğü Assado butik bir konsept ile çalışıyor.

Kebap kültürüne çok alışkın olan Antepliler için, et severlere sunduğu özgün lezzetler ile steakhouse kültürüne alıştırıyor. Açıldığı günden bu yana gerek Antep gerek çevre illerden gelen et tutkunlarına, sunduğu hizmetler, sıcak ortamı ve şov dolu servisi ile fark yaratıyor.

Zengin menüsü ile birbirinden güzel lezzetleri et severler ile buluşturan Assado menüsünde neler mi var?

Assado Special: Mekâna adını veren harika lezzet, Tereyağında Özel Dilimlenmiş Bonfile, Deniz Tuzu ile Ispanak Püresi, Sebze Garni, Patates Püresi ve Karamelize Soğan ile sunuluyor, 2 kişilik porsiyon 350/400 g, Fiyat 120 TL

Şato Biryan: Fırın Patates, Ispanak Püresi, Sebze Garni, Patates Püresi ve Karamelize Soğan Steak ile harika bir sunum yapılıyor 400/450 g, Fiyat 125 TL

Kuzu Taç: Patates Kızartması, Ispanak Püresi, Sebze Garni, Patates Püresi ve Karamelize Soğan’ın kuzu eti ile muhteşem birleşimi 800/900 g, Fiyat 130 TL

Dana Füme: Başlangıç menüsünde bulunan Dana Füme, Roka, Kiraz Domates, Parmesan ve Sızma Zeytinyağı ile sunuluyor ve Fiyat 25 TL

New York Steak: Steak, Fırın Patates, Ispanak Püresi, Sebze Garni, Patates Püresi ve Karamelize Soğan,

300/350 g Fiyat 65 TL

Dallas Steak: Steak, Fırın Patates, Ispanak Püresi, Sebze Garni, Patates Püresi ve Karamelize Soğan, Fiyat 75 TL

Toscano: İnce Dilimlenmiş New York Steak; Roka, Kiraz Domates, Parmesan ve Sızma Zeytinyağı, Ispanak Püresi, Sebze Garni, Patates Püresi ve Karamelize Soğan, 300/350 g 65 TL

Assado Steak House steak dışında hamburger ve köfte çeşitleri ile de dikkat çekiyor. Hem daha az maliyetli hem çok farklı sunumları ile hamburger menüler, fast food alışkanlıklarının ötesinde bir hamburger lezzeti sunuyor.

Assado Burger, Texas Burger, Volkanik Burger, Lokum Burger çeşitleri Dana Füme, Cheddar Peynir, Karamelize soğan, patates kızartması ve kola ile hamburger menü olarak servis ediliyor ve ortalama fiyat 30/40 TL, hamburger menüler oldukça doyurucu.

Köfte çeşitleri ise, Kasap Köfte, Kaşarlı Köfte, Kalkan Köfte ve Dürüm Köfte, ev yapımı patates kızartması ve kola eşliğinde bir menü ile sunuluyor. Ortalama fiyat 35/40 TL

Salata çeşitlerinden, tulum peynirli salata, avokado salata, bahçe salata, sıcak Carpaccio, Dana Carpaccio mutlaka denenmesi gereken Assado başlangıç ürünleri. Hepsi ana yemek kalitesinde ve sunumunda ve et yanında muhteşem bir lezzet.

Tatlı olarak ise Antep’in vazgeçilmez lezzeti Katmer ister sade ister dondurma ile ve Assado Special Tatlısı, harika bir yemek sonunda sizleri bekliyor olacak.

Assado Steak House, Gaziantep’te kebaptan başka bir şey yenmez diyenlere inat, harikulade sunumları ile sizleri bekliyor. Gaziantep’e yolunuz düşerse mutlaka uğrayın.

Alevli şovlar eşliğinde etinizi beklerken bizleri de hatırlayın,

Adres: Batıkent Mah. Vehbi Dinçerler Cad. No:2 Gaziantep

Telefon: (0342) 341 09 00

email: info@assadosteakhouse.com

Sevgiler,

ÖZ İKİZLER KÜNEFE

Öz İkizler Künefe, 1986 yılında doğan ikiz oğullarından esinlenerek Gaziantep’te Mehmet Usta tarafından sadece 3 masa ile açılıp, bugünlerde Türkiye’nin 4 şehrinde 8 şube ile hizmet veren bir marka haline gelmiş. Amaçları; kaliteden ödün vermeden standart lezzeti, açtıkları tüm şubelerde yaşatmak. Farklı bakış açıları ve köklü kültürleri ile ikiz kardeşlerin ailece işlettiği Öz İkizler Künefe işletmecileri ikiz kardeşler, çıraklıktan ustalığa, ardından işletmeciliğe nasıl geçtiklerini gururla anlatıyorlar. Mutfağa girmeden, künefeyi bilmeden, bu işi yapmanın mümkün olmadığını anlıyoruz.

Hasan Hüseyin kardeşler, ürünlerinde kullandıkları tüm malzemelerin doğal ve yörelerinden temin edildiklerini gururla anlatıyorlar. Fıstık, sade yağ, tuzsuz peynir ve çiğ kadayıf.

Öz İkizler Künefe’de dikkatimizi çeken en önemli ayrıntı inovatif bir işletme olması. Bilinen ürünler dışında, farklı tarzları gözden kaçmıyor. Genç ve dinamik ekibin bundaki katkısı çok büyük.

Öz İkizler Künefe tatlı çeşidine göre 3 farklı fıstık kullanıyor. Fıstık konusunda da kaliteden asla taviz vermiyorlar. Special ürünlerinde mutlaka tane fıstık kullanıyorlar. Tatlıların yanında veya içinde sunulan süt kaymağı da günlük olarak taze temin ediliyor.

Öz İkizler Künefe, Türkiye’de pek çok künefeciye örnek teşkil eden bir sunum yapıyor. Künefe ile birlikte taze süt, meyve çeşitleri, özel yapım meyveli dondurma veya sade dondurma ve Antep fıstığı ikram ediliyor. Hem göze hem mideye hitap eden bu eşsiz sunum, daha tatlınız gelmeden midenizi bayram ettiriyor. Bu sunum şeklini Türkiye’de çığ gibi büyüyen künefecilerde görmeniz mümkün, esin kaynağının ise Öz İkizler Künefe olduğunu özellikle söylüyorlar J

İstediğiniz çeşitleri bir tepside yarı yarıya da yapabiliyorlar. 2 ürün arasında kaldıysanız da hiç üzülmeyin. Biz özellikle specialleri denemek istediğimizden bu şeklide tercih ettik. Hatta hiç seçim yapamıyorum hepsini denemek istiyorum diyorsanız Altısı Bir Arada seçeneği bile var.

Klasik künefe çeşitlerinin dışında Öz İkizler Special ürünlerinden bahsedecek olursak;

 

Kaymaklı Billuriye: Cennet çamuru olarak da bilinen, bol kaymak ve bol fıstık içeren Öz İkizler Special ürünüdür.

Bade Sultan: Üzerinde baklava hamuru kullanılan tek künefe çeşidi, bol fıstık tanesi ve bol kaymak içeriyor. Denediğiniz hiçbir künefeye benzemeyen Öz İkizler special ürünü olan Bade Sultan mutlaka denenmesi gereken bir tatlı.

Fıstıkzade: Öz İkizler Künefe’nin dillere destan Fıstıkzadesi, künefenin üzerine döşenmiş fıstık tanelerinden oluşuyor. Adından da anlaşıldığı üzere bol Antep fıstıklı bu çeşit fıstıklı künefeye doyumu sağlıyor.

Hasır Kadayıf: Adını hasır şeklindeki üretiminden alan kadayıf, sade severler için oldukça leziz bir seçenek.

Cevizli Kadayıf: Bir diğer Öz İkizler speciali olan Cevizli Kadayıf mutlaka denenmesi gereken tatlılardan bir tanesi. Bol cevizin kadayıf ile birleştiği eşsiz lezzet.

Peynirli Künefe: Özel Urfa peynirinden üretilen künefe, sadelikten yana olan tatlı severler için tercih edilecek özel bir lezzet.

Altısı Bir Arada: Öz İkizler Künefe’de hangi tatlıdan yiyeceğinize karar veremiyorsanız. Mutlaka Altısı Bir Arada tercihiniz olsunJ Hiçbir tatlı aklınızda kalmasın. Muhteşem görüntüsü ile Altısı Bir Arada hem göze hem mideye hitap eden muhteşem bir lezzet tepsisi.

Çilekli Dondurma: Özel üretim sade dondurma ve çilek ile üretilen kesme dondurma, yoğun süt tadı damağınızda kalıyor.

Eşsiz sunumları, güler yüzlü hizmetleri ve farklı bakış açıları ile Gaziantep’te künefenin tek adresi Öz İkizler Künefe. Antep’te bulunan 3 şubesi dışında, Şanlıurfa, Ankara ve İstanbul şubeleri ile de künefe severlere hizmet vermeye devam ediyorlar. Hedefleri ise Türkiye’nin hemen her yerinde olmak.

İbrahimli Şubesi: Batıkent Mah. Kürşat Tüzmen Bul. No: 31 /a Şehit Kamil / Gaziantep

TeL: 0342 341 00 01 / 0342 341 51 70

Üniversite Şubesi: Yedi Tepe Mah. 216 / 19/D Şahinbey / Gaziantep

Tel: 0342 501 12 12 / 0342 501 22 00

Karataş Şubesi: Karataş, 400. Cd. No:7, 27470 Yamaçtepe/Şahinbey/Gaziantep

Tel: 0342 371 33 71 / 0342 502 09 99

Birecik Şubesi: Birecik (10 temmuz Cad) 63400 Birecik, Şanlıurfa

Tel: 0414 652 9292

Ankara Çukurambar Şubesi: Kızılırmak Mah. Ufuk Üniversitesi Cad. No:11/A D:8 Çankaya/Çukurambar Tel: 0312 284 06 27 – 0312 285 16 27

İstanbul Beylikdüzü: Adnan Kahveci Mahallesi, Avrupa Cad. Vista Dört Evleri 89LC8, 34528 Beylikdüzü/İstanbul

Türkiye’nin neresinde giderseniz gidin, eşsiz lezzetleri denerken bizi de hatırlayın,

Sevgiler,

Gamze Kır Sapancı,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

You may also like

Leave a Comment