Travel

Fethiye Saklıkent Milli Parkı

posted by gamzenika_admin 18 Ağustos 2017 0 comments

Fethiye Saklıkent Milli Parkı

Muğla Fethiye gezimizin önemli rotalarından biri olan Saklıkent Milli Park gezisinden ayrı bir yazı olarak bahsetmek gerektiğini düşündüm. Çünkü Saklıkent için başlı başına bir rehber oluşturulabilecek kadar detay ve güzellikler var.

Fethiye’ye 40 km mesafede bulunan Saklıkent tam bir doğa harikası. 15 yıl önce keçilerini otlatan bir çobanın bulduğu bu doğa harikası 49 yıllık bir süre ile devletten kiralanmış, şimdilerde bu çobanında burada bir restoran işlettiği söyleniyor.

Fethiye Merkez’den kendi aracınız ile yaklaşık 1 saatlik bir yolculuk ile Saklıkent’e varıyorsunuz. Hemen girişte büyük bir otopark var. Eğer sezonda gittiyseniz epey bir kalabalık ile karşılaşacaksınız.

Öncelikle Saklıkent’e giderken dikkat edilmesi gerekenlerden bahsetmek istiyorum ;

Kıyafet seçiminiz çok önemli, vadi boyunca su içerisinden yürüyeceğiniz için suya dayanıklı, plastik deniz ayakkabıları tercih etmenizi öneririm. Zorlu parkurlar sizi bekliyor olacak, bu sebeple parmak arası terlik giyme gafletine düşmeyin, en son bu şekilde bir kişi sedye ile taşınıyordu L

Vadi boyu diz üzeri sulu alanlardan geçildiğinden yanınızda ocean bag tarzında su geçirmeyen bir çanta olmasını da tavsiye ediyorum, özellikle telefonlar için önemli, birkaç kişi telefonunu da suya düşürdü, çünkü yürürken destek alma ihtiyacınız da olacak.

Saklıkent girişte dağıtılan baretlerden alıp gezmenizi öneririm, çünkü sarp kayalıklar arasından suyun içinden ilerlerken yukarıdan kaya parçaları da düşebiliyor. Burada maalesef bir koruma yöntemi olmadığını keşif sırasında fark ediyoruz. Bu anlamda daha fazla önlem alınması gerektiğini düşünüyorum, çünkü baretler de kontrolsüz ve genellikle kimse kullanmıyor. Kaya parçası bizim yürüyüşümüz esnasında düşmüştü.

Saklıkent girişi bir köprü ile sağlanmaktadır. Köprü tamamlandıktan sonra merdivenlerden aşağı inip buz gibi sudan karşıya geçerek vadi yolculuğuna başlayabilirsiniz. Burada suyun akış hızı oldukça kuvvetli olması sebebiyle bir halat yardımı ile geçişler sağlanabiliyor.

Vadide bizlerin yürüyebileceği en uzun mesafe 1 km, 1 km sonunda sizi mini bir şelale bekliyor olacak, tabi yol boyu da pek çok maceralar. Tavsiyem sizinle birlikte ilerleyen kalabalık ekipler ile uzaktan da olsa arkadaşlık kurmanızdır J Çünkü bazı yerlerde birbirinize ihtiyacınız olacak. Örneğin bir mini kaya tırmanışı ve biraz derin sudan geçerken birlerinin yardımına ihtiyacınız oluyor. Kalabalıklardan çok ayrılmamak gerekiyor J

1 km’lik parkur boyunca yüzüne, ellerine, bacaklarına kil sürmüş insanlar göreceksiniz. Fakat Saklıkent kili için herhangi bir faydası olduğunu duymadım J Biz de ellerimize yapmadık değil tabi, eksik kalır mıyız J

Saklıkent Giriş Ücretleri

Giriş ücreti tam : 6 TL

Öğrenci : 3 TL

Lastik Ayakkabı Satın Alma : 15 TL

Lastik Ayakkabı Kiralama : 4 TL

Kredi kartı geçmediğini özellikle belirtmek istiyorum. Çünkü biz nakit para çekmeyi unuttuğumuz için az kalsın giremiyorduk J Bulduğumuz tüm bozuk paralar ile içeri girişi yapmış olduk. Hatta şöyle de güzel bir anı kaldı, siz Saklıkent gezisi yaparken girişte habersiz fotoğrafınız çekiliyor ve sonra çıkışta satın almanız için sergileniyor. Bizim de fotoğrafımızı çekmişler, tabi nakit paramız olmadığından alamayacağımızı söyledik. Sağ olsun görevli arkadaş, bziden size hatıra kalsın dedi ve fotoğrafı verdi J Bu da bize güzel bir anı olarak kaldı.

Saklıkent’te Yeme İçme

Açıkçası Saklıkent civarında pek çok restoran ve cafe bulmak mümkün. Biz mekanın dış görüntüsüne vurularak daha sonra çok popüler olduğunu öğrendiğimiz Kayıp Cennet’i tercih ediyoruz. Gerçekten cennet demenin az olduğu bir mekan sizi karşılıyor. En çok hoşumuza giden aile işletmesi oluşu, mekanın su üzerine kurulmuş olması, ve sedirden yer sofraları kurularak hizmet veriyor olması. Ayrıca seçtiğiniz yerde hamak da olabiliyor. Suda yüzen ördeklerin yanınıza gelerek sizi keyiflendirmesi de cabası. Yemeğinizi yeyip üzerine harika bir Türk Kahvesi ile 2 km’lik Saklıkent zorlu parkurunun yorgunluğunu burada atabilirsiniz J

Peki Kayıp Cennet’te ne Yemeli

Menüde her şey var, biz kuzu tandır tercih ettik, salataları da oldukça başarılı. Fiyatlar çok ucuz olduğu söylenemez. Mekanın güzelliği ve farklılığı fiyatlara epey yansımış. Burası aynı zamanda pek çok doğa aktivitesinin de yapılabildiği bir işletme. Fethiye’ye gidip doğa aktivitelerine katılmak isteyenler için güvenilir olduğunu düşünüyorum.

Saklıkent maceralarımızı burada bitirip yeni maceralrda buluşmayı umut ediyorum.

Sevgiler,

Instagram: @gamzenika

Twitter: @sapancigamze

You may also like

Leave a Comment