Travel

Halfeti Gezi Rehberi

posted by gamzenika_admin 11 Nisan 2016 0 comments

ŞANLIURFA’NIN SAKLI CENNETİ HALFETİ, KAYIP ŞEHİR

 

Şanlıurfa, Halfeti

Şanlıurfa, Halfeti

 

Şanlıurfa’nın Saklı Cennetidir Halfeti..Kayıp Şehir diyenler de var. Gaziantep şehrimize daha yakın olmasına rağmen Şanlıurfa’ya bağlı, ama bir kısmı Antep topraklarında, paylaşılamayacak kadar güzeldir.

Şanlıurfa, Halfeti Batık Şehir

Şanlıurfa, Halfeti Batık Şehir

Öncelikli olarak ulaşımdan bahsetmek istiyorum. Şanlıurfa otogardan her yarım saatte bir Halfeti minübüsleri  hareket ediyor. Fakat bu şekilde bir tercih yapıyorsanız yolculuğunuzun epey uzun (3 saat) ve köylerden geçerek hem keyifli hem de biraz zorlu olduğunu bilmenizi isterim. Tavsiye ederim ki araç kiralayarak gezi kontrolünüzü elinize alın J İstediğiniz zaman diliminde istediğiniz yerde olabilirsiniz.

 

 

Şanlıurfa’dan 112 km’lik bir yolculuk ile Halfeti toprakların ayak basmış bulunuyoruz. Yeni Halfeti karşılıyor öncelikle bizleri. Yukardan gördüğümüz manzara karşında hayranlığımızı da gizleyemiyoruz. İnanılır gibi değil. Neden yerli ve yabancı turistlerin bu kadar ilgisini çekiyor belli.

 

Halfeti’nin ilginç bir hikayesi var aslında. Birecik Barajı’nın yapılmaya başlaması ile Halfeti halkını saran bir telaş. Güzel Halfeti bu kadar sıcak bir memleket için oldukça yeşil, meyve bahçeleri, doğal kaynakları ve harika kuş çeşitleri ile doğal hayatın hüküm sürdüğü bir yermiş. Birecik Barajı yapıldıktan sonra sular altında kalan evler ile birlikte 15 km uzaklıkta yeni yerleşimler kurulmaya başlamış, bir nevi taşınma gerçekleşmiş.  Urfa’ya has taş mimarisi evlerin, cami, okul gibi yapıların sular altında kalması ile de kriz fırsata çevrilmiş ve turizm cenneti haline gelmiş. Sular altında kalan yapıları görmek, bu yapılar üzerinde tekne turu yapmak, bir de batık kent ziyaretleri derken gerçekten görülesi bir yer halini almış. Halkın sıcakkanlı, içten tavırları, misafirperverlikleri ise inanılmaz. Ben ilk gittiğimde tanıştığım tekneci Salih amcayı her gittiğimde ziyaret ettim ve hatta eşinin nazik ev ziyareti de Halfeti manzaralı evini merakımdan geri çeviremedim J. Evimiz çok yıldızlı bir otel demişti hiç unutmamJGerçekten harikaydı. Akşamları gökyüzünde yıldız şöleni yaşanıyormuş .

Şanlıurfa, Halfeti Batık Şehir

Şanlıurfa, Halfeti Batık Şehir

Halfeti’de Neler Yapılır?

 

Tekne turu ile baraj gezintisi yapmadan dönmeyin. Özellikle Fırat Nehri’nin altında kalan mimari yapıları bu gezintide keşfedeceksiniz. Tekne turu fiyatları da oldukça makul, küçük tekne 60 TL ve büyük tekneler 120 TL fiyatlara kiralanabiliyor. Grup sayısına göre dilediğinizi kiralayabilirsiniz. Ayrıca benim gibi bir Salih amca bulup tekne turunuzu daha konforlu hale de getirebilirsiniz J

 

 

Batık Kentte mola verin. Hem çayınızı içip piknik yaparken, ardından batık kentteki terk edilmek zorunda kalınmış evleri ziyaret edin. Her birinin içinde dolaşırken bir zamanlar ne hayatlar gördü düşünecek, etkileneceksiniz.
Bol bol fotoğraf çekin.

 

 

Vaktiniz bol ise 1 gece konaklayabilir, tertemiz bir sabaha uyanabilirsiniz. Uyandığınızda sadece kuş sesleri sabahınıza eşlik ediyor olacak.

 

Yürüyüşler yapın, harika hayvanlar özellikle kelebek ve kuşlar size eşlik ediyor olacak. Derelerden geçerek keşfedin Halfeti’yi. Çekem Mahallesi ve Savaşan Köyü’nü de ziyaret edin. Buralarda yaşayan insanların ne kadar misafirperver olduklarını göreceksiniz.

 

Halfeti’nin meşhur siyah güllerinden bir fidan alıp yetişmek üzere götürebilirsiniz. İklimsel olarak yetişeceğini sanmasak da almadan duramıyoruz. Siyah Gül oldukça koyu, siyaha yakın bordo bir güldür ki sadece Halfeti’de yetiştiği söyleniyor.

 

Rum Kalesi’ni ziyaret edin. Rum kalesine çıkıldığında tüm Halfeti ayaklarınızın altında harika bir görüntü sizleri bekliyor olacak.

 

Asma Köprü’yü kullanarak karşıya geçin ve köprüde fotoğraflar çekilin. Halfeti Gerdanı olarak da bilinen köprü Halfeti Kaymakamlığı tarafından yapılmış. Etrafı yemyeşil, cıvıl cıvıl. Burada suya atlayan çocukların eğlencesini izleyin, ne kadar mutlular, denizsiz memleket olabilir ama biz suyu bulduk mu atlarız der gibiler J

 

Aziz Nerses Kilisesi Rumkale’de ölen Patrick  Nerses için yaptırılmış bir kilisedir. Sur içinde kalenin güneyinde yer almaktadır.

 

Kantarma Mezrası’nı yöre hakli Selçuklu Hanı olarak isimlendirmiştir. Avlu ve kapalı bölümden oluşan karma bir han olduğu görünmektedir.

 

Barşavma Kilisesi 13. Yüzyılda yaşayan Yakubi Barşavma’nın kendi adına yaptırdığı manastırdır.

 

Halfeti’de Ne Yemeli ?

 

Nehir kenarındaki restoranlardan birinde yöreye has Şabut (Şaput) balığı yiyin, biraz yağlı bir balık olmasına rağmen lezzetli. Güneydoğu’da balık yemekte varmış diyeceksiniz J Bunu su kenarında yapıyor olmak ise size Akdeniz’de bir akşam yemeği yiyor hissi veecek J

 

Urfamızın meşhur patlıcan kebabı(eğer Urfa’da uzun bir süre yaşadıysanız Urfamız demek adettir J), domatesli kebap, haşhaş kebabı, Urfa kebabı,soğanlı kebap,çağırtlak kebabı, dolma eziği de tercih edilebilecek lezzetler.

 

Burma Tatlısı, şıllık tatlısı J peynir helvası da denenebilir. Şıllık tatlısı kızarmış yufkaların, şerbet ve Antep fıstığı ile süslenmesinden oluşan güzel bir krep tatlısı diyebiliriz J Şıllık ismi Kürtçe  Şileki kelimesinden geliyor, ıslak, sulu anlamında. Zamanla deformasyona uğrayıp şıllık olmuş J

 

Şirin Halfeti’de harika bir gün sona erdi. Aklımız buralarda. Sanki gerçekten cennetteydik. Unutulmayacak güzelliklerle dolu Halfeti’ye mutlaka 1 gününüzü ayırın. Hatta 1 gece de misafir olun. Pişman olmayacaksınız.

 

Giderseniz tekneci Salih Dede’ye selamımı iletmeyi de unutmayın..

 

 

 

 

 

 

Sevgiler Gamze’den…

 

You may also like

Leave a Comment