FoodTravel

GÜZEL ATLAR DİYARI KAPADOKYA

posted by gamzenika_admin 15 Mart 2021 0 comments

 

Eski ismiyle Nissa ve Muşkara. Kapadokya adı ise Katpatuka’dan geliyor. Katpatuka, güzel atlar diyarı anlamında fakat bazı rivayetlere göre de güzel adlar diyarı. Çevresinde bulunan şehirlerin güzel adlı olması şeklinde de yorumlanabilir. Sanırım Nevşehir, Kırşehir ve Niğde için kullanılmış. Şimdi ise Yenişehir anlamını taşıyan Nevşehir. Yani güzel atlar diyarı Kapadokya. Büyülü güzellikleri, buram buram tarihi ile gezip görme arzusu uyandırıyor insanda.

Muhteşem peribacası manzaraları ile yerin üstünde, balon turları ile gökyüzünde, buram buram tarih kokan yeraltı şehirleri ile de yerin altında büyülü anlar yaşayacağınız Kaapdokya, ömrünüzde bir kez de olsun doya doya gezmeniz, yaşamanız gereken yerlerden bir tanesi bizce.

Kapadokya Ulaşım

Ulaşım uçak, otobüs veya kendi aracınızla olabilir. İzmit Otogardan Nevşehir Seyahat ile yaklaşık 8 saatlik bir gece yolculuğu veya Sabiha Gökçen Havalimanından 1 saatlik uçuş ile Nevşehir‘desiniz. Araç ile gitmeyi tercih ederseniz yaklaşık 5,5 saatlik keyifli bir Anadolu turu ile Nevşehir’e ulaşabilirsiniz. Hangi yolu tercih ederseniz edin güzel atlar diyarına gitmeye gerçekten değer. Aracınızla gittiğinizde, toplu taşıma ile ulaşımı zor olan vadilere ve pek çok seyir noktasına gitmeniz kolaylaşacak. Daha konforlu ve detaylı bir gezi yapmış olacaksınız.

Kapadokya Konaklama

Kısa süreli bir gezi düşünceniz varsa önceden bir program yapmanızı tavsiye ederim. Hızlı ve etkili bir gezi olması için planlı olmanız şart. Göreme‘de konaklamak pratik bir gezi için avantaj sayılır. Orta nokta ve gerçek bir güzellikler bölgesi. Biz konaklama için birkaç otel tercih ediyoruz. Kısaca hepsinden bahsedeceğim. Panoramic Cave, UNESCO listesindeki 2 adet peri bacasıyla tam bir  Kapadokya havası yaşattıran bir otel. Odalar Göreme manzaralı ve kaya tipi geleneksel Türk stili ile dekore edilmiş. Otele ait bahçe ve teras muazzam. Keyif yapıp gezi sonraları dinlenmek için oldukça güzel. Odaların kaya konseptinde olması mistik bir hava yaşatıyor. Otel hakkında daha fazla bilgi için:

http://tr.panoramiccave.com/

 

Bir diğer otelimiz ise Bayer Stone House, Avanos’ta konaklamak isteyenler için güzel bir tercih. Aile işletmesi ve tarihi sokakların arasından yukarı doğru çıkarak otele ulaşıyoruz. Taş yapısı, harika Avanos manzarası ile keyifli bir konaklama tecrübesi yaşamamızı sağlıyor. Odalara geçiş terastan sağlanıyor, restoran kısmı ayrı bir yerde ve üst katta. Restoran içerisinde soğuk havalarda soba çıtır çıtır yanıyor. Kahvaltısı da oldukça doyurucu. Hem göze hem mideye hitap eden türden. Otel hakkında daha fazla bilgi için:

http://www.bayerstonehouse.com/

 

Kapadokya Gezilecek Yerler

Âşıklar Tepesi:

Göreme Âşıklar Tepesi ile tepeden bir seyir yaparak başlıyoruz. Burada bulunan kafeteryadan alınan bilgiye göre her sabah saat 05.00’te balon seyri muhteşem oluyor. Ve biz de bu bilgiye göre ertesi gün için planımızı yapıyoruz. Güneşin doğuşu ile 3 Japon çiftin düğün fotoğrafları da bu manzarada gerçekleşiyor. Eğer şanslıysanız hava şartları müsait ise gün doğumunda gökyüzünde yüzlerce balonu izlemek muhteşem oluyor. Vaktiniz varsa elbette balon turu ile şahane bir Kapadokya manzarası izleyebilirsiniz.

Göreme Milli Parkı

Aşıklar Tepesinden patika bir yol ile Göreme Milli Parkına trekking yapmak üzere yola koyuluyoruz. Yollarda manzara ve güzellikler arasında mutlaka fotoğraflar çekiyoruz. At çiftlikleri, trekking güzergahında. At çiftliklerinin bulunduğu alanlarda hediyelik eşya satan dükkânlara rastlıyoruz. Oldukça otantik bir güzellikle kurumuş ağaçlar süslenmiş. Kimi çömlekler kimi ise nazar boncukları ile. Bu güzellikleri fotoğraflamadan olmaz. Yürüyüş boyunca yol üzerinde vadi turlarının yapıldığı pek çok mekâna rastlıyoruz. ATV ve at turları akşamüzeri başlayıp yaklaşık 6 saat sürüyor. Rehber eşliğinde gerçekleşen bu turlara katılabilmek için daha kapsamlı bir vakte ihtiyaç olduğunu unutmayın. Eğer uzun bir tatil programı yaptıysanız mutlaka vadi turlarına katılın. En çok dikkatimi çeken dolunay turu olmuştu. Peri bacalarının arasında, dolunay ışığında vadi turu sonrası uygun bir alanda dinlenmeye çekilip, ateş başı sohbetler edeceğiniz bir vadi turu hayal edebilirsiniz. Bir dahaki sefere diye ertelemek durumunda kaldık.

Bu alanlardan ayrıldıktan sonra yürüme mesafesinde olan Göreme Milli Parkına ulaşıyoruz. Park içinde oldukça gösterişli peri bacaları var. Ve çok fazla sayıda kilise. Her bölüm için girişte bir bilgilendirme yapılmış. Bunları dikkatlice okuyarak gezimize devam ediyoruz. Yukarı doğru çıktıkça güzellikler daha da artıyor. Birçok kilise ve Hristiyanlık yaşam alanı Göreme Milli Parkı içerisinde. Ayrıca saha içerisinde, Ürgüp, Avcılar, Uçhisar, Çavuşini, Yeni Zelve yerleşimleri, Göreme yöresinin geçmişteki kültürüne uygun tarım ve köy hayatını yansıtan tarihi ve doğal bütünlüğü sağlayan sahalar bulunuyor.

Göreme, özellikle 7-13. yüzyıllar arasında baskılardan kaçan Hıristiyanların yerleşmesiyle Hıristiyanlığın önemli bir merkezi haline gelmiş. 1985 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmış.

Devrent Vadisi, Avanos

Kapadokya’nın büyüleyen köşelerinden bir diğeri de Devrent Vadisi. Diğer vadilerden farkı ise bir girişi veya çıkışı, gezilecek noktaları veya bir gezi haritası olmaması. Hayaller kurup uçsuz bucaksız U şeklinde yayılmış bu vadide gezebilirsiniz. Hayaller kurup derken, vadinin bir diğer adı da Hayal Vadisi. Hem içinde bulunan peri bacalarının birçok hayvana benzemesi, hem de uçsuz bucaksız güzelliği ile Hayal Vadisi de deniyor. Kayaların gün batımında aldığı renkten ötürü Pembe Vadi diye bahsedenler de var.

Diğer vadiler gibi içerisinde yerleşim yerleri, Roma kalıntıları, kiliseler yok. Devrent vadisinde kendi kahramanlarınızdan bir masal düşleyebilirsiniz.

Kapadokya’ya sihirli bir değnek ile dokunmuş zamanın ötesinde Devrent’te bulunan tüm peri bacaları için de sanki zaman durmuş ve öylece kalmışlar gibi. Özellikle deve şeklindeki peri bacası çok dikkat çekenler arasında. Kuş, tavşan, file benzeteceğiniz harika peri bacaları var. Kısacası Devrent Vadisinde kendinizi heykellerden oluşan bir hayvanat bahçesinde geziyor gibi hissedebilirsiniz.

Biz her zamanki gibi adım adım kaybolduk vadinin içerisinde. Her adımda yepyeni hayaller, büyülü anlar yaşattı bize Devrent Vadisi. Tavsiyemiz de bu şekilde doya doya gezilmesi.

Devrent Vadisi nerede, nasıl gidilir sorunuza cevap olarak vadiye ulaşmak için iki güzergâh kullanabilirsiniz. Bunlardan ilki ve en çok tercih edileni Avanos – Ürgüp yolu. Bu yolu kullandığınızda Devrent Vadisi’ne yukarıdan ulaşıp kuşbakışı görebiliyorsunuz. Bununla birlikte, Paşabağı –Zelve yolunu takip ederek de gidebilirsiniz. Bu yoldan geldiğinizde Avanos – Çavuşini arasında Aktepe’den Ürgüp yoluna saparak vadiye ulaşıyorsunuz. Aktepe Köyü ile vadi arasındaki mesafe 2,6 km.

Devrent Vadisi Avanos arası 6,6 km, Ürgüp’e mesafesi ise 5,7 km. Göreme Açık Hava Müzesi 12 km uzaklıkta kalıyor.

 

Paşabağı Vadisi

Kapadokya ile özdeşleşmiş peribacalarının en yoğun görüleceği yerlerden biri Paşabağı. Dünya işinden sıyrılmış ilk Hıristiyan keşişlerin yaşadığı yer olarak bilinen vadinin bir adı da Rahipler Vadisi. Mantar şapkalı ve 14 metreye varan boylarıyla bölgenin en yüksek peribacalarının olduğu Paşabağı’na ulaşmak için Avanos – Göreme yolundan Zelve’ye sapmanız gerekli. Paşabağı’nda bulunan peri bacaları yüzyıllardır şeklini koruyan eşsiz güzellikte ve her yıl yüz binlerce turist bu peri bacalarını görmek için akın ediyor. Biz de Paşabağı’nın en tepe noktalarına çıkarak, vadiyi tepeden görmeyi tercih ediyoruz.

Paşabağı geziniz sırasında acıkırsanız panik olmayın. Girişte gözleme, tost seçenekleri ile tatlı çay ocakları bulunuyor. Karnınızı doyurup hemen yanında bulunan hediyelik eşya sergilerini de gezebilirsiniz.

Zelve Vadisi ve Zelve Açık Hava Müzesi

Zelve Vadisi Kapadokya’nın en eski ve en uzun süre kullanılan yerleşim yeri olarak biliniyor. Bölgede Hristiyanlık ilk olarak burada yayılmaya başlamış. Zelve Vadisi içinde birçok manastır, kilise görmek mümkün. Zelve Vadisi bir yerleşim yeri olduğundan Peribacaları içinde kurulmuş hayatları hayal edebiliyorsunuz. Oldukça geniş bir alanı kaplayan Zelve Vadisinde rahat kıyafet ve ayakkabılar ile gezmenizi tavsiye ederiz. Yol aldıkça merak edip vadinin derinliklerine dalacaksınız.

Zelve Açık Hava Müzesi ise Zelve Vadisinin içinde yer alıyor. Müze girişinde kurulmuş gözlemecilerden gelen enfes kokulara dayanamayıp kısa bir gözleme çay molası veriyoruz. Ayrıca girişte aracınızı park edebileceğiniz ücretli otopark da var.

Zelve Açık Hava Müzesinde birçok kaya kilisesi ve yerleşim yeri bulunuyor. Bunun yanı sıra bölgede bir adet de cami görmek mümkün. Zelve Ören Yeri içerisinde bulunan diğer önemli yerler ise Üzümlü ve Balıklı Kilise, Değirmen, Kutsal Hac Kilisesi, Tünel, Manastır ve Direkli Kilise.

Müzeyi harita ile gezmek pratik, haritada numaralandırılmış alanlar belirtilmiş ve yol boyunca da levha ve işaretlerle belirlenmiş. Keyifle geziyoruz. Vadi boyunca kuş sesleri, rengârenk kelebekler bize eşlik ediyor. Çalılar arasından gelen sesle bir kara kaplumbağasına da rastlıyoruz. Bol bol fotoğraf çekip uzun uzun yürüyor vadinin keyfini çıkarıyoruz.

Ürgüp

Ürgüp’e girdiğinizde tepede bulunan kale dikkat çekiyor. Başlıyoruz Ürgüp sokaklarında yürümeye. En çok dikkat çeken çok fazla kuruyemiş dükkânı olması. Tepeye doğru süren yolculuğumuzda Şarap mahzenleri de dikkat çekiyor. Yukarı mahallelerde Meşhur dizilerin çekildiği konaklar var. Asmalı Konak, Yer Gök Aşk gibi dizilerin çekimlerinin yapıldığı yerler. Asmalı Konak‘ta küçük bir tur yapıyoruz. Konak içinde diziye ait fotoğraflar mevcut. Ve diziye ait bazı odalar. Fakat konak, dizideki görüntüsüne uygun ve detaylı olarak hazırlanmamış. Bazı odaları kapalı.

Ürgüp‘te tepeden manzara seyri ve konakları gezme kısmı bitince meşhur kuruyemişçilerin olduğu caddeyi geziyoruz. Ürgüp kuruyemiş daha önce de uğradığım ve farklı yemişlerin kurularının olduğu bir dükkân. Sebze ve meyve kuruları oldukça leziz görünüyor. Tadına bakmakta ve birçok soru sormakta sakınca yok çok güzel ilgi ve alaka gösteriyorlar. Diğer kuruyemişçilerden farklı olarak çilek, kivi, Hindistan cevizi, dut, ananas, kavun, guava, pomelo gibi meyvelerin kuruları burada dikkat çekiyor. Bu sırada dükkân sahibinin sıcacık karşılaması ve ikramları bizi mest ediyor. Ayağımızı mı sürttük bilmiyorum ama birçok müşteri bizden sonra dolduruyor dükkânı. Ardından başlayan yağmur ve dışarıdaki malzemelerin içeri alınma telaşı sırasında biz de yardımcı oluyoruz. Gayet samimi bir ortam var. Dükkân sahibi bize harika bir Karadut Çayı ikram ediyor. İçerisinde dut taneleri de mevcut. Tabi alışverişimizi yaparken ne var ne yok tadına da bakıyoruz.

Ürgüp’te mutlaka görmeniz gereken, tepedeki kalesi ve oradan Ürgüp manzarası. Merkezde bulunan Zeytin Cafe yöresel yemekleri ile meşhur. Bizim tercihimiz, güveçte kuru fasulye, yoğurtlu köy çorbası, cacık, patlıcan musakka ve salata oluyor. Anne eli değmiş yemekler oldukça lezzetli. Sıcacık ev gibi bir mekân.

Kaymaklı Yeraltı Şehri

MÖ 3000 yıllarına dayanan oluşumu ve şu anda 4 katı ile tarihin inceliklerini görme imkânı sağlayan Kaymaklı Yeraltı Şehri’nde Hititler, Asurlar, Frigyalılar gibi pek çok toplumun izlerine rastlanıyor. 8 kattan oluşan yeraltı şehri 20 km derinliğinde ve yaklaşık 5000 kişinin yaşamasına imkân veriyor. Yanlış ve dar alanlara girmemek için giriş sonrası kırmızı işaretleri, çıkış esnasında da mavi işaretleri takip etmeniz gerekiyor. Kapalı alan fobisi olanlar için yeraltı şehri gezmek çok mantıklı değil tabi. Bununla birlikte bazı noktalar haricinde sürekli olarak havalandırma imkânı var. Bunaltmıyor. 1. Katta ahır, 2 katta ise kilise vaftiz taşları ve mezarlık bulunuyor. 3. Katta ise şarap mahzenleri, erzak depoları ve yemek alanları bulunuyor. 3. Kat diğer katlara göre biraz daha geniş ve ferah. Gezilebilecek son kat olan 4. Kata dar bir tünel ile giriş sağlanıyor. Sebebi de savaş yıllarında yabancıları bu tünelde yavaşlatmak. Tünelden geçtikten sonra tandır, erzak deposu ve mutfak alanlarına giriyorsunuz.

Hiçbir teknolojinin ve imkânın olmadığı zamanlarda, insanların nasıl bir yaşam sürdüğünü gözler önüne seren Kaymaklı Yeraltı Şehri, Kapadokya’da mutlaka görülmesi gereken noktalardan bir tanesi.

Derinkuyu Yeraltı Şehri

Derinkuyu Yeraltı Şehri adını, 60-70 metre derinindeki 52 su içme su kuyusundan alıyor. Şu anda sadece 4 kilometrekarelik bir alanın sadece 2,5 kilometrekaresi ziyarete açılabilmiş. Bu da 8 kata tekabül ediyor. 8 katın derinliği 50 metre, eğer tüm alanlar temizlenirse, 85 metrelik bir derinlik ve 12-13 katlı bir yeraltı şehri bulunacağı olacağı tahmin ediliyor. Derinkuyu yeraltı şehrini gezebilmeniz için klostrofobinizin olmaması gerekiyor. Bazen çok dar tünellerden geçmek zorunda kalıyorsunuz. Ve 50 metrelik bir geziyi de düşününce yerin altında çokta kolay olmuyor J 1. Katta ahır, şaraphane, oturma odaları ve mutfak bulunuyor. 2. Katta aynı 1. Kat gibi, mutfak, oturma odaları içeriyor. 3. Kat ise tüm yeraltı şehrinin hava sirkülasyonunu sağlayan alan. Ve diğer yeraltı şehirlerinden ayıran Misyoner Okulu da bu katta bulunuyor. Şehrin toplanma yeri olarak bilinen bu katta haç şeklinde kilise, günah çıkarma alanları ve mezarlık gibi alanlar da bulunuyor.

Derinkuyu Yeraltı Şehri, M.Ö. 3000’lere uzanan tarihinde sadece yaşam ve savunma alanı olan geçici bir yerleşim değil, üretimin ve sosyalleşmenin olduğu bir yurt olarak düşünülüyor. Bilinen en eski akıl hastanesinin de bu yeraltı şehrinde olduğu söyleniyor. Çok büyük ve karanlık bu yeraltı şehri, eski zamanlarda küçük oyuklara bezir yağı dökülüp yakılarak aydınlatılıyormuş.

Tarihi, gerçekten derinliklerde görmek isterseniz mutlaka ziyaret etmeniz gereken noktalardan bir tanesi.

Nevşehir Üzümlü Kilisesi

Kapadokya Kiliseleri içerisinde yer alan Üzümlü Kilisesi – Aziz Theodoros Trion Kilisesi, Kızılçukur Vadisi girişinde yaklaşık olarak 250 metre içeride yer alıyor.  Eğer yol üstünde patikalar takip edilirse kiliseye kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz. Kilise sadece Üzümlü Kilisesi ya da Aziz Theodoros Trion Kilisesi olarak değil aynı zamanda Aziz Nichitas Kilisesi olarak da biliniyor. Bunun nedeni ise kilisenin ithaf yazısında Aziz Nichitas’ın adının geçmesiymiş.

Üzümlü kilisesi apsisi önünde yer alan duvarda çarmıhta İsa cübbeli resmedilmiş. Kilisenin oyulduğu peribacasının üst kısmında ise bir hücre yer alıyor. Bu hücrede Aziz Nichitas’ın uzun yıllar boyunca saklandığı iddia ediliyor.  Bu hücre tavanında ise kabartmalı şekilde yapılmış bir haç yer alıyor. Kilise yanında bir şapel yer alırken tam karşısında ise şarap severlere şarap yapım evi bulunuyor.

Kızıl Çukur Vadisi içerisinde yer alan üzümlü Kilisesi, Kızıl Vadi gezisi öncesi Üzümlü Kilisesini gezip, gezinize devam edebilirsiniz.

Kızıl Vadi Göreme

Şehrin gürültüsünden sıkılanlar için muhteşem manzaraları ile vadiler içinde kaybolacağınız Kapadokya’da,  harika gün batımı izleme noktası olan Kızıl Vadi de bunlardan bir tanesi.

Asıl ismi Kızıl Çukur Vadisi olan Kızıl Vadi, küçük gibi görünse de oldukça büyük bir alana yayılıyor. Kızıl tüf kayalardan oluşmasından dolayı, gün batımı ile birlikte yaşanan kızıl şölen vadiye adını vermiş. Gün batımı eşliğinde kızıllıklar arasında yürürken güvercinlikleri de görmeniz mümkün. Cavuşin’e sadece 1,5 km mesafede bulunan Kızıl vadide harika bir gün batımı turu yapabilir, şarabınızı alıp gün batımı izleyebilirsiniz. Türkiye’nin en iyi gün batımı izleme noktası olarak da değerlendirilebilir.  Kızıl vadi içerisinde bir restoran da mevcut. Üzüm asmalarının altına konumlanmış restoranda, yöreye özgü ve organik yiyecekler bulabilirsiniz.

 

Turasan Şarap Mahzeni Ürgüp

Meşhur balon turları, eşsiz manzarası ve heyecanlı aktivitelerinin yanı sıra Kapadokya’nın yeraltı şehirlerine kurulmuş şarap mahzenleri de dikkat çekiyor.

Ürgüp’e yolunuz düşerse, hem şarap tadımı yapmak, hem hediyelik almak için Turasan şarap mahzenine uğramalısınız. Hatta eğer isterseniz, biraz daha yol kat edip şarap ürerim alanını da ziyaret edebiliyorsunuz. Şarap üretim alanlarını görmek için hafta içi günleri tercih etmeniz gerekiyor.

Kapadokya bölgesinin meşhur Emir üzümleri, Turasan şarapçılık ile bambaşka bir tada dönüşüyor. Özellikle beyaz şarap severler için ödüllü Emir beyaz şarabı tercih etmesini öneririz.

Üç Güzeller

İki büyük bir küçük peribacasının yan yana dizilimi ile çekirdek bir aileyi andıran Üç Güzeller peribacaları, Kapadokya’nın en çok ziyaret edilen ve fotoğraf çekilen noktalarından bir tanesi. Üç Güzeller Ürgüp merkeze 5 dakikalık bir mesafede yer alıyor. Üç güzeller peribacalarının iç kısımları kapalı olduğundan seyir tepesinden görebiliyorsunuz. Çok fazla ziyaretçisi olduğundan, boşken fotoğraf çekebilmek için erken saatlerde gitmeniz faydalı olacaktır.

Uçhisar Kalesi 

Gelelim Uçhisar Kalesi‘ne. Arnavut kaldırımlı caddelerden ufukta Kaleyi görerek ve fotoğraf çekerek ilerliyoruz. Oldukça ihtişamlı bir görüntü. Kale içinden ve dışından merdivenler ile en tepeye tırmanarak şahane manzaraya doğru yol alıyorsunuz. Kapadokya gözlerimizin hapsinde ve karşımızda muhteşem bir manzara var. Vadileriyle ünlü bu bölgede tepeye çıktıkça rengârenk kelebeklerle karşılaşıyoruz. Uçhisar Kalesi’nin şahane manzarasında Kapadokya’yı seyre dalıyoruz. Kale girişinde çeşitle yeme içme mekânları ve hediyelik eşya satan dükkânlar da var. Kapadokya’ya gelip ihtişamlı kaleyi görmeden gezmeden dönmeyin deriz. İçeride epey bir tırmanış yapacağınızı da belirtmek isteriz J

Avanos, Chez Hakan Çömlek

Chez Hakan, Hakan Bey’in Nevşehir Avanos’ta bulunan hediyelik eşya dükkânı, aynı zamanda çömlek yapımının gelen müşterilere gösterilerek görsel bir şölen yaşatıldığı sımsıcak bir atölye.

Chez adını Fransızcada ‘evi, yeri, mekanı’ anlamıyla kullanıyor. Kapadokya turu boyunca pek çok kişiyle tanışmış olmamıza rağmen Hakan Bey’in samimi karşılaması ve misafirperverliğini başka bir yerde yaşamadık diyebilirim. Burada mühim olan satış yapmak değil, gördüğüm ve anladığım burada insan kazanmak isteği. Dostlar kervanı da diyebiliriz.

Ziyaretimizi sanat atölyesini gezerek başlatıyoruz. Atölye Nevşehir’e özgü taştan (Kaya ev) olmasından dolayı oldukça serin ve ferah, dışarıdaki sıcak havayı unutturuyor. Görsellerle zenginleştirilmiş, el emeği ile dolu bir atölye.

Tabi ki Chez Hakan’a uğrayıp da çömlek yapmamak mümkün değil. Şunu net bir şekilde belirtmek isterim ki uğradığınız çömlek dükkânlarında da atölyeler olmasına rağmen müşteriye çömlek yaptırmak ayrı bir külfet olarak görülüyor. Çünkü bir kişiye deneme yaptırılması arkada uzun bir kuyruğu beraberinde getiriyor ve ardı arkası kesilmiyor. Bu sebeple uğradığınız diğer atölyelerde aynı teklifle karşılaşmanız mümkün olmayabilir. Chez Hakan farkı burada gizli:) Biz rica etmeden onlar hazırlıyor neler yapılacaksa. Üstüne bir de ikramlar ve paha biçilemez sohbet.

Chez Hakan ile ilgili detaylı yazım için tıklayın.

Çömlek yapmak istiyorsanız net bir şekilde tavsiye edebiliriz.

Adres: Yukarı Mahalle, 110. Sk. No:21, 50500 Avanos/Nevşehir

Kapadokya Yeme İçme

Kapadokya’da öyle yoğun bir program ile gezeceksiniz ki, açıkçası yeme içme konusu biraz arka planda kalabilir. Yanınızda sürekli atıştırmalık taşımanızda da fayda var. Bazı noktalarda ihtiyaç duyabilirsiniz.

Kahvaltı için otellerimiz dışında bir tercihimiz ve öyle bir vaktimiz de olmadı. Konakladığımız otellerde, yöreye uygun, gözümüze gönlümüze hitap eden kahvaltı sofraları ile ağırlandık.

Fırsat bulup akşam yemek yiyelim dediğimizde ise Göreme’de bir akşam gezisi sırasında Turkish Ravioli Restoran çok dikkatimizi çekti. Mekânın ferahlığı, Göreme manzarası, işletmecilerin sıcaklığı derken açıkçası çok memnun kaldık.

Kapadokya’ya gelip Etli çömlek kebabı yemeden dönülmez. Yöreye özgü sunumu ile bol etli güveçte kebap gerçekten çok leziz. Biz yanında mantı ve iç pilav ile hazırlanıp yoğurt ve domates sos ile servis edilen yaprak sarmayı tercih ettik. Yanında güzel bir kaşık salata ile masamız çok şahaneydi. Mekânın sıcaklığı ve işletmenin ilgisi ile birleşince de keyifli bir akşam yemeği oldu.

Adres: Aydınlı Mahallesi, Aydınlı Sk. No:1, 50180 Göreme/Nevşehir Merkez/Nevşehir

Ürgüp’te kuruyemiş dükkânları, kuru meyve satan yerler mutlaka ziyaret edilmeli, zaten esnaf denemeniz için epey ısrar ediyor. Hiç bilmediğiniz meyvelerin kuru hallerini deneyimleyebilirseniz.

Ürgüp’te yöresel yemekler için Zeytin Restoran oldukça başarılı. Yoğurtlu köy çorbası, güveçte kuru fasulye, patlıcan oturtma, cacık ve salata bizim favorimizdi. Sevdiğiniz pek çok anne yemeğini bulabileceğiniz Zeytin Restoran da öğle yemeği için uğranabilecek noktalardan.

Adres: Zeytin cafe ev yemekleri, Cumhuriyet mahallesi Atatürk bulvarı. iş bankası yanı No:33, 50400 Ürgüp/Nevşehir

Vadiler önünde bulunan gözlemecilerde mutlaka gözleme ayran ikilisini yapmalısınız. El açması gözleme ile yorgunluğunuzu atacaksınız. Biz Zelve’de Şengül Gözlemeyi tercih ettik. Otantik mekânı ve leziz gözlemesi ile tatlı bir atıştırmalık oldu.

 

Kapadokya’da Yapmadan Dönmeyin!!!

  • Vadiler içinde kaybolmadan
  • Avanos’ta çömlek yapmadan
  • Gün batımı izlemeden
  • Testi-çömlek Kebabı Yemeden
  • Aşıklar Tepesi’nde gün doğumu izlemeden
  • Yeraltı şehirlerini gezmeden
  • Balon turu yapmadan,
  • Mevsimine denk gelirseniz, dolunayda vadi turu yapmadan
  • At veya ATV ile vadi gezilerine katılmadan

DÖN-ME-YİN!!!

 

Gamze KIR SAPANCI & Akın SAPANCI

Instagram: @gamzenika

 

You may also like

Leave a Comment